Absolutní nula bude k vidění u Mánesa

Dílo vizuálního umělce Jiřího Davida bude od soboty 18. září do 4. října k vidění u Mánesa v rámci festivalu Sculpture Line.

Stejně jako je absolutní nula jako hypoteticky myšlený stav lásky, v niž se zastaví veškerý tepelný pohyb částic, zůstává i umělecký objekt Absolutní nula Jiřího Davida také plný pochybností.

„Jen na vnějším pozorovateli závisí, zda umění existuje či nikoli, říká Ondřej Škarka, ze společnosti Art Lines, která celou akci organizuje.

„A jestli je kontejner prázdný nebo ne nikdo nezjistí, nebude se o tom moc přesvědčit, protože vše bude zabezpečené navíc uprostřed vody na pontonu,“ říká David s tím, že místo, kam bílý objekt z plechu vsazeného do ocelové konstrukce o rozměrech 6 x 2,5 x 2,5 metru a váze 2,6 tuny s nápisem ART postaví pečlivě vybíral.

Původně měl být kontejner na pevné zemi na Malostranském náměstí. „Teď mě blízkost Mánesa, Národního divadla ještě silněji evokuje zpětnou vazbu a smysl této prezentace,“ uzavírá autor, který na svůj artefakt umístil ještě bílou vlajku, neboť umění podle něj vždy nutně kapituluje, ale souběžně s tím se také rodí, transformuje.

Ponton vypluje v sobotu 18. září ve 12 hodin z přístavu Smíchov (Strakonická 4) a k budově Mánesa dorazí nejpozději o půl druhé, kde jej v průběhu další půl hodiny ukotví.

Všechny výstavy