Jiří David – modré Srdce nad Kunsthalle

Světelná instalace se rozsvítila na den desátého výročí úmrtí bývalého prezidenta, dramatika a esejisty Václava Havla.

Kunsthalle Praha tímto počinem uzavírá experimentální platformu názvem Facade Project, která umožňovala umělkyním a umělcům vytvářet instalace spjaté s čelní fasádou Kunsthalle Praha, bývalé Zengerovy trafostanice.

Tvůrce Jiří David, který ambivalentní symbol srdce ve své tvorbě využíval aktivně již v 80. letech, svým tzv. třetím Srdcem navazuje na své dvě předešlé světelné instalace – konkrétně na druhé Srdce prezentované na budově Evropského parlamentu v roce 2012 a především pak na první, červeně pulzující Srdce nad Hradem, které bylo v roce 2002 instalováno na jižní věži kláštera svatého Jiří v hradním areálu. Světelná instalace ve tvaru srdce je složena z LED neonových pásů nesených na hliníkové konstrukci.

„Třetí Srdce se díky své blankytně modravé záři stává jako by duchem či vydechnutím dvou předchozích instalací. V různých podobách a  formách jsem s tímto symbolem pracoval už někdy v 80. letech, jeho vyprázdněnost jsem se pak v roce 2002 pokusil dostat do zcela nových souvislostí, což se také podařilo. Ohlas okolo Srdce nad Hradem byl značný, a to jak negativní, tak pozitivní. Srdce nad Kunsthalle se nyní svým způsobem stane duchem Srdce nad Hradem, levituje jako plující améba s jemnou modravou září,“ říká umělec Jiří David ke vztahu mezi aktuálním Srdcem nad Kunsthalle a původním proslulým Srdcem nad Hradem, které společně s Václavem Havlem oficiálně rozsvítil dne 17. 11. 2002 z kavárny Slávie.

https://www.kunsthallepraha.org/udalosti/nad-kunsthalle-se-rozsviti-modre-srdce-na-pocest-vaclava-havla
Všechny aktuality