Krištof Kintera – Instalace sedmimetrové sochy v Litomyšli

Za co se modlí klacek. Krištof Kintera stvořil sedmimetrovou sochu pro Litomyšl.

Desetitisícovou Litomyšl v létě zkrášlí socha od uznávaného umělce Krištofa Kintery. Měří sedm a půl metru a ztvárňuje klečící dřevěnou figuru, která spíná ruce k nebi. Odhalení skulptury bude na programu cyklu výstav Smetanova výtvarná Litomyšl, jejž ve spolupráci s městem a galeriemi pořádá soukromý Bohemian Heritage Fund.

"Je v tom idea modlící se přírody, ale není to jednoznačné," říká sedmačtyřicetiletý umělec, podle kterého může socha ukazovat také na absenci religiozity nebo pokory ve společnosti. Nabízí se ještě asociace s pandemií, autor ale zdůrazňuje, že klacek je výrazně starší než koronavirus.

Kurátorka a umělecká ředitelka Bohemian Heritage Fundu Lenka Lindaurová oslovila Kinteru už v roce 2019, dílo tak mělo být nainstalováno vloni. Kvůli protiepidemickým opatřením se přípravy na rok zastavily.

Klečící figura se sepjatýma rukama se objevila už na starších výstavách, například v pražském Rudolfinu na Kinterově rekordně navštívené přehlídce Nervous Trees v roce 2017. Modlící se primitivní postavičky, jež mohly připomínat prehistorické nálezy, byly ale malé, asi metrové.

Zdroj: https://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/za-co-se-modli-klacek-kristof-kintera-socha-litomysl/r~e3ad21fc9cfd11ebaedf0cc47ab5f122/

Všechny výstavy