Jakub Hošek

  • Narozen: 1979
  • Místo narození: Praha
  • Působiště: Praha

Vzdělání:

1998–2004 Akademie výtvarných umění v Praze, ateliéry Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy
2003 Middlesex University London

Jakub Hošek absolvoval malířskou školu Vladimíra Skrepla na AVU v Praze. Jeho malba i užitá grafika se doplňuje s životním stylem. Dalo by se říci, že působí stejně křehkým a zároveň sofistikovaně vyšinutým způsobem jako jeho image. 

Hošek je nejen umělcem, ale také kulturním aktivistou, DJem, organizátorem výstav, koncertů, nebo hudebního festivalu Creepy Teepee. Od září 2003 provozuje v Praze multifunkční prostor a galerii A.M.180, platformu pro kontakt mezi nezávislou hudební scénou a současnou výtvarnou scénou.

Ve své tvorbě je proto Hošek silně inspirován grafickým designem vinylů, skejtových desek a celkovou estetikou subkultur, jako je skateboarding, punk nebo graffiti, pojících se s liberálním myšlením a s hodnotami pospolitosti a komunitnosti.

Co se týče formálního jazyka jeho maleb, Hošek si drží svůj rozeznatelný a autentický styl založený na používání šablon, kombinuje zdánlivě expresivní „kaligrafii“ s dokonale chladnou „designérskou“ technikou a často pracuje i s prostorovou dimenzí obrazů. Plátna napíná na široké rámy, umožňující malířsky pojednat i boky obrazů a malby pak často přerůstají v nástěnné objekty či malované „sokly“.

Postupem času jeho díla procházejí určitými změnami. Prořídlo zobrazení explicitních motivů násilí (jako uřezané ruce a nože) a Hošek se přiklonil k náznakovější podobě sublimace temnoty a k abstrahovanějším motivům. Ostrost hrotů nože vystřídala ostrost abstraktních znaků odkazujících k formám metalových logotypů, které písmena často přetvářejí do propletených, ostrých a trnitých shluků kořenů nebo větviček. Tyto fragmenty používané v aktuální tvorbě mají velice často podobu chaotických linek těkajících v jakési křeči.

  • Pořadí
  • 2022 98
  • 2023 82

Nabídka děl

V případě zájmu o jiná díla autora, neuvedená v aktuální nabídce, nás prosím kontaktujte.
Rádi zprostředkujeme návštěvu ateliéru, nebo kontakt na autory, kteří nejsou uvedeni na těchto stránkách.

Více o autorovi

Lenka Lindaurová

nezávislý kritik

Originální dílo Jakuba Hoška má nezaměnitelný rukopis komiksového stylu 21. století. Jeho malby oslovují diváky příběhem své doby, které budou v budoucnu stále více oceňovány. Hoškova kariéra zpočátku strmě vystartovala vzhůru, ale po dalších více než deseti letech je jasné, že autor je signifikantní malíř každé kvalitní současné sbírky. Ačkoliv patří k mladé generaci, takzvanou zkušební dobu už má za sebou a koupě jeho díla není riskantní. 

Aktuality autora

Jakub Hošek, Anežka Hošková a další umělci: Ornament

Výstava potrvá od 3.11. 2023 do 5.01.2024 v Galerii u Bílého Jednorožce, Klatovy, kurátorem výstavy je Jiří Machalický

Jakub Hošek – Clairvoyant

3. 3. 2023  – 14. 5. 2023 , galerie Kostka/Meetfactory, Ke Sklárně 3213/15, 150 00 Praha 5

Anežka Hošková & Jakub Hošek: Mall Goth

1. 12. 2021  – 5. 1. 2022, galerie NOD, Dlouhá, Praha 1

ART INDEX POP-UP GALLERY

2—5/9 na adrese Újezd 11, Praha 5, Malá Strana.
Všichni autoři