Jiří David

  • Narozen: 1956
  • Místo narození: Rumburk
  • Působiště: Praha

Vzdělání:

1982–1987 Akademie výtvarných umění v Praze, ateliéry Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka

Jiří David patří k vůdčím postavám v utváření postmoderny v české kultuře v druhé polovině osmdesátých let. Podobně jako jeho vrstevníci se zpočátku vyjadřoval v intencích neoexpresionismu, který prezentoval na neoficiálních výstavách Konfrontace (od r. 1984). Poté prošla jeho práce, stejně jako u řady jeho generačních spolupracovníků, proměnou a orientací na postmoderní zacházení s obrazem. Významnou roli v jeho práci sehrává také kresba, objekt, instalace a zejména fotografie.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se mu, jako jednomu z mála, podařilo prosadit na mezinárodní scéně. O jeho díle se zmiňoval v letech 1987 až 1993 časopis Flash Art, do své knihy Superart jej zařadil guru italské transavantgardy A. B. Oliva a v roce 1990 se David představil na Apertu v Benátkách. Doprovodných výstav Benátského bienále se pak účastnil ještě několikrát a v roce 2015 reprezentoval Českou republiku v národním pavilonu samostatným projektem s názvem Apoteóza a podtitulem Kde domov můj. Byl spoluzakladatelem – pro prosazení postmoderny zcela stěžejní – skupiny Tvrdohlaví a od roku 1990 také patřil ke kmenovým autorům pražské Galerie MXM. Je zastoupen v mnoha domácích i zahraničních sbírkách, např. Galerie hlavního města Prahy, Jack Tilton Gallery, New York, Ludwig Múzeum – Museum of Contemporary Art, Budapešť, Moravská galerie v Brně, MUMOK – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien, Wien, Muzeum umění Olomouc, Národní galerie v Praze, The Art Institute of Chicago a dalších.

Řadě Davidových děl se podařilo rozvířit debaty o současném českém umění. K těm nejdiskutovanějším patřil bezesporu cyklus fotografií Skryté podoby, monumentální neonové instalace Trnová koruna nad Rudolfinem a Červené srdce nad Pražským hradem, Klíčová socha anebo cyklus inscenovaných fotografií Moji rukojmí. Do mezinárodního kontextu se také dostal jeho cyklus manipulovaných fotografií Bez soucitu.

Jiří David je mimořádnou postavou české výtvarné scény. Jeho tvorba i aktivistický přístup k politickým, společenským a kulturním tématům umocňují jeho výrazný vliv na její podobu a vývoj, za což byl v roce 2009 vybrán v anketě časopisu Reflex osobností XX výtvarného umění. 

  • Pořadí
  • 2020 10
  • 2019 9

Nabídka děl

V případě zájmu o jiná díla autora, neuvedená v aktuální nabídce, nás prosím kontaktujte.
Rádi zprostředkujeme návštěvu ateliéru, nebo kontakt na autory, kteří nejsou uvedeni na těchto stránkách.

Více o autorovi

Lenka Lindaurová

nezávislý kritik

Šíře témat i médií v tvorbě Jiřího Davida vypovídá o jeho uměleckém rozpětí, které nemůže nikdy ustrnout v jedné poloze. Obraz Jiřího Davida z 90. let jakoby byl obrazem jiného umělce, než je ten současný. Každé dílo je uchyceno v chronologii jeho umělecké dráhy, ale nikdy se vlastně sběratel nemůže splést: autor má své pevné a díky jeho osobní angažovanosti i dobře viditelné místo v historii českého umění. Každý sběratel či investor se může řídit svými osobními emocemi a chutěmi.

Aktuality autora

Jiří David a další umělci: Šepot těla

Výstava potrvá od 18.10. 2023 do 18.12.2023 v JSP ART Gallery, Lázeňská 287/4, Praha 1,

Jiří David – Erekce oka

Vernisáž výstavy se uskuteční 28. dubna v 18.00 ve SmetanaQ Gallery. 

Jiří David – modré Srdce nad Kunsthalle

Světelná instalace se rozsvítila na den desátého výročí úmrtí bývalého prezidenta, dramatika a esejisty Václava Havla.

Jiří David – Chcát proti větru

Vernisáž v sobotu 25. 9. v 15 hodin v Kunst hale v Liberci.

Absolutní nula bude k vidění u Mánesa

Dílo vizuálního umělce Jiřího Davida bude od soboty 18. září do 4. října k vidění u Mánesa v rámci festivalu Sculpture Line.

Výstava MIDDLE OF EUROPE! COLLETT Prague | Munich

Slavnostní zahájení 3. 9. 2021 od 18:00 hodin v Giudecca Art District v Benátkách.

Jiří David – Instalace sochy na pražské náplavce

Jiří David je známý český umělec a výtvarník.

Jiří David – Krtci serou na rozptylové loučky.

Výstava v Galerii Magna, Topičův salón.
Všichni autoři