Petr Písařík

  • Narozen: 1968
  • Místo narození: Třeboň
  • Působiště: Praha

Vzdělání:

1987–1994 Akademie výtvarných umění v Praze, ateliéry Stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a Aleše Veselého

Petr Písařík je jedním z nejobtížněji zařaditelných českých umělců. Takto jej trefně uvedl kurátor David Korecký ve svém textu k autorově samostatné výstavě v Galerii Rudolfinum s názvem SPACE MAKER, uspořádané na podzim roku 2018. Tato programová nezařaditelnost je pro Písaříka charakteristickým východiskem ve svobodě jeho tvůrčího projevu. Autorova díla nemají žádný jednoznačný smysl a destrukce významu je jednou z jejich důležitých strategií. Jsou to jakési šperky prostoru, klamné a orientované pouze navenek.

Písaříkovy malby i trojrozměrné objekty vycházejí z určitého rozbití celku. Jedná se o proud neustálých tvarových i myšlenkových proměn, který je vlastní i populárním a masovým produktům. Z tohoto nestabilního dění může oko zachytit jen určité fragmenty, neúplná sdělení, na něž se napojují asociace a vzpomínky. Pohled klouže po povrchu věcí, zastavuje se občas u znakových struktur, zajímavých tvarů, nechává se oslnit záblesky. Písařík reflektoval často svět módy a designu, který ho oslovoval svými detaily (značky, loga). Nyní se věnuje spíš letmé impresi, která má vliv hlavně v oblasti světla a barev. Písaříkovy objekty se vyznačují též nestabilní kompozicí, fragmentární a dočasnou povahou. Vnímáme v nich potenciální přítomnost rozpadu a možnou variabilitu. 

„Výsledná krása, ohromující technická vynalézavost, brilantní forma a často až dojímající či ochromující nádhera jednotlivých řešení, to všechno jsou důvody, proč nám nedochází, že z trosek moderní civilizace a jejího umění v díle Petra Písaříka znovu a znovu vzniká něco mezi pomníkem a uskutečňovanou utopií,“ charakterizuje umělcovu tvorbu ve svém textu Bez lešení čili Několik postřehů k dílu Petra Písaříka kritik umění Marek Pokorný.

  • Pořadí

Nabídka děl

V případě zájmu o jiná díla autora, neuvedená v aktuální nabídce, nás prosím kontaktujte.
Rádi zprostředkujeme návštěvu ateliéru, nebo kontakt na autory, kteří nejsou uvedeni na těchto stránkách.

Více o autorovi

Lenka Lindaurová

nezávislý kritik

Sochař a malíř Petr Písařík je na české scéně nepřehlédnutelným fenoménem. Ve své tvorbě se věnuje mnoha technikám i tématům, proto je dobré si ujasnit místo, jaké bude jeho dílo mít v případné sběratelské kolekci. V Písaříkově rozsáhlé a rozmanité tvorbě je složité se rychle zorientovat a proto je dobré se spolehnout na odborníky. Za pozornost rozhodně stojí jeho romanticko-lyrická linie, stejně jako její protějšek v podobě trash artu.

Aktuality autora

ART INDEX POP-UP GALLERY

2—5/9 na adrese Újezd 11, Praha 5, Malá Strana.
Všichni autoři