Petr Nikl

  • Narozen: 1960
  • Místo narození: Zlín
  • Působiště: Praha

Vzdělání:

1981–1987 Akademie výtvarných umění v Praze
1976–1980 Střední uměleckoprůmyslová škola, Uherské Hradiště

Petr Nikl je všestranný umělec realizující svou bohatou představivost formou obrazů, performancí, zpěvu, divadelních představení, grafiky a nejrůznějších kombinací tradičních uměleckých forem. Dosavadní Niklova činnost obsahuje i kurátorskou aktivitu, divadelní režii i dirigování orchestru. V roce 1995 se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Jako malíř na sebe Nikl poprvé upozornil už na studentských výstavách organizovaných od roku 1984 pod názvem Konfrontace. Tehdejší jeho obrazy byly poznamenány vzpomínkou na lidskou něhu ochraňující bezbranné mládě lidských i zvířecích bytostí. Nálada lidské laskavosti a kultivovanosti poznamenávala Niklovy obrazy i v pozdějších letech, a to jak v jejich obsahové, tak i formální stránce.

Kultivovaný malířský styl determinovaný do značné míry zájmem o mistrné osvojení osvědčených malířských technik, má svou paralelu v grafické tvorbě, kresbě i knižní ilustraci. Nikl vydal několik autorských knih, z nichž mnohé obdržely významná ocenění.

Tvůrčí přístup ke skutečnosti, osobní svoboda a otevřenost široké škále možností poznamenává celou jeho plodnou uměleckou dráhu. Nikl se věnuje inscenované fotografii, ve které používá své tělo ve fantaskních převlecích jako nositele nejrůznějších rolí, divadelní produkci, tvorbě loutek (na hudbu W.A.Mozarta inscenoval loutkový balet), vytváření nejrůznějších optických či akustických objektů, psaní poezie, nebo hudební produkci (s hudebním tělesem Lakomé Barky nahrál album Nebojím se smrtihlava, pravidelně vystupuje např. v divadle Archa). 

Jeho hravá nátura ho přivedla k lidské hravosti jako přirozenému poli, na kterém si současné umění rozumí s širokou veřejností. V roce 2000 navrhl a inscenoval velkou kolektivní výstavu „Hnízda her“ v pražském Rudolfinu, která vyvolala mimořádný zájem návštěvníků. Pokračováním této koncepce byl realizovaný projekt české expozice na Světové výstavě v Aichi v roce 2005, výstava Orbis Pictus v Českém centru v Paříži v roce 2006, nebo interaktivní projekt – velká výstava „Play“ otevřená na konci roku 2010 v pražském Mánesu.

Niklův pestrý tvůrčí záběr a neomezená vyjadřovací svoboda, která přirozeně prorůstá různými médii a uměleckými disciplínami, z něj právem dělá jednoho z nejoriginálnějších a nejuznávanějších českých současných umělců.

  • Pořadí
  • 2020 33
  • 2019 29

Nabídka děl

V případě zájmu o jiná díla autora, neuvedená v aktuální nabídce, nás prosím kontaktujte.
Rádi zprostředkujeme návštěvu ateliéru, nebo kontakt na autory, kteří nejsou uvedeni na těchto stránkách.

Více o autorovi

Lenka Lindaurová

nezávislý kritik

Obrazy malíře Petra Nikla, kterého známe také jako performerka a zpěváka, přinášejí do našeho života něhu a svět dětství. Autor a někdejší člen umělecké skupiny Tvrdohlaví je dnes už považován za klasika. Jeho obrazy nikdy na trhu dlouho nevydrží, jde vlastně o nedostatkové zboží, protože kdo s Niklovými obrazy začne žít, už se jich nikdy nechce vzdát. Pokud si sběratel zvolí cestu jistoty a vsadí na kolekci uznávaných žijících autorů, tak Petr Nikl v ní rozhodně nesmí chybět. 

Aktuality autora

Petr Nikl – Líheň v planetáriu

Líheň se uskuteční dne 27.3 od 19:00 v Planetáriu Praha. Srdečně zveme všechny alchymisty, snivce a milovníky fantasie na další díl Líhně Petra Nikla a Ondřeje Smeykala. Fantaskní projekce Petra Nikla se budou za zvuku Ondřejova didgeridoo odehrávat přímo v srdci pražského planetária ve Stromovce. Nenechte si ujít spektakulární projekční plátno na kupoli na celé zorné...

Petr Nikl – Samovolnosti

Výstava se uskuteční od 31.3 – 31.5.2023 v Dynamo design, Osadní 35, Praha Holešovice.

Petr Nikl – Znovuzrození v gobelínu

Výstava potrvá od 1.2.2023 – 23.4.2023 v Císařské konírně Pražského hradu.

Petr Nikl – Samovolné práce

Vernisáž výstavy se koná dne 31.1.2023 od 18 hodin v Galerii Millenium, Tržiště 370/5, Praha 1.Výstava potrvá od 1.2.2023 do 10.3.2023.

Tomáš Císařovský, Petr Nikl, Michal Gabriel – Člověk a zvíře

13. 10.2022 – 31.12.2022, 8gallery, Prvního pluku 6, Praha 8 – Karlín

Petr Nikl – Divoké záhony

Vernisáž v pátek 1.6. od 19 hodin v brněnské Fait Gallery.

Výstava Desítka

Vernisáž ve čtvrtek 18. 11. v 18 hodin v 8gallery.
Všichni autoři